Žlté a červené karty za nedodržiavanie pravidiel bezpečnosti pri práci

Autor: Silvia Kacerikova | 15.4.2015 o 23:12 | (upravené 16.4.2015 o 7:57) Karma článku: 2,10 | Prečítané:  727x

Pracujem v spoločnosti, kde na prvom mieste je bezpečnosť pri práci a ochrana zdravia všetkých zamestnancov. Smrteľný pracovný úraz považujem za fatálnu chybu celého manažmentu. Ľudia stále zostávajú ľahostajní voči svojmu zdraviu a okrem seba hazardujú aj so zdravým svojich kolegov. Kvôli uzákonenému "Moral harassment" je ťažké sankcionovať ľudi prémiami alebo napomenutím. Napadlo ma preto pridelovať žlté a červené karty za nedodržiavanie pravidiel, ako na futballe. 3 žlté = 1 červená, čo znamená pohovor na personálnom oddelení a záznam do personálnej karty.  

Pracujem v spoločnosti, kde na prvom mieste je bezpečnosť pri práci a ochrana zdravia všetkých zamestnancov. S touto filozofiou sa absolútne stotožňujem.  Načo  nám budú všetky zarobené peniaze, keď si zničíme zdravie ale budeme mŕtvi?  Smrteľný pracovný úraz považujem za fatálnu chybu celého manažmentu.  Jediná relevantná akcia  v takomto prípade je podľa mňa výmena  celého manažmentu.

Naša spoločnosť  už preinvestovala veľa  peňazí do neustáleho vylepšovania pracovného prostredia. Ľudia sú dookola vzdelávaní a preškolovaní o bezpečnostných smerniciach. Manažéri majú pre tento účel vyhradený čas, kedy pozorujú nebezpečné situácie, riziká a ľudí upozorňujú na nebezpečné správanie sa.

Ježia sa mi všetky vlasy , keď po týchto všetkých opakujúcich sa akciách ešte stále vidím ľudí ktorí sú absolútne ľahostajní voči svojmu zdraviu a hazardujú sami so sebou:  v hlučnom prostredí nepoužívajú ochranu uší, v prašnom prostredí  nemajú  masku na ústa a nos,  veľké drevenné kmene pília bez ochranných rukavíc a okuliarov, atď.

Keď sa ich spýtam, prečo sa neochránili  pracovnými prostiedkami ochrany zdravia, tak väčšinou ich odpoveď znie: „Lebo som ich nedostal od šéfa”.  Odhliadnuc od toto, ze toto tvrdenie nie je pravdivé (všetci zamestnanci pri nástupe do práce absolvujú úvodné školenie a sú vybavení potrebnými ochrannými prostriedkami),  je pre mňa absolútne nepochopiteľné, ako možu byť ľudia takto nezodpovední voči sebe, svojim rodinám a v neposlednom rade aj voči svojim kolegom.

Situácia je jednoduchšia v krajinách, kde nedoržiavanie definovaných  pravidiel možete sankcionovať pohyblivou zložkou mzdy alebo disciplinárnym konaním. Zložitejšie je to v krajinách, ktoré majú uzákonený  „Moral harassment”.  V tomto prípade musíte byť veľmi opatrní,  ako a za čo napomeniete zamestnanca. Všetky požiadavky  na zamestnanca musíte mať perfektne vydokladované  v písomnej forme a musíte preukázať, že zamestnanec bol preškolený a všetkému porozumel. V opačnom prípade môžete mať opletačky s inšpekciou práce za šikanu.

Pretože rozprávania a diskusií na tému ochrany zdravia pri práci bolo už  dosť a požadované výsledky sa stále neprejavovali, bolo treba nájsť sposôb, ako donútiť zamestnancov, aby prebrali zodpovednosť za svoje zdravie a zdravie svojich kolegov. Výzvou  bolo urobiť to tak, aby ste neriskovali možné problémy s  „Moral harassment”. 

Za nedodržiavanie pracovných pravidiel som navrhla rozdávať žlté a červené  karty,  ako na futbalovom zápase.

Uvedomila som si, ze medzi fabrikou a futbalom je niekoľko spoločných východiskových bodov:  veľa ľudí v jednom priestore, jasne definované pravidlá, stanovený cieľ, rýchly a dynamický pohyb,  atď. Keď sú zhodné východiskové body, prečo neaplikovať rovnaké kontrolné a riadiace mechanizmy ?

Dohodla som sa s svojimi kolegami, ze vždy keď pôjdu do fabriky budú mať so sebou žlté karty. Keď spozorujú  nebezpečné správanie sa, človeka  upozornia  a udelia mu žltú kartu. Dôležitým momentom je, že na žltej karte musia byť  uvedené dôvody nebezpečného správania sa, čo nám pomôže identifikovať adresné nápravné opatrenia.

3 žlté karty = 1 červená, čo znamená pohovor na personálnom oddelení  a záznam do personálnej karty.

Pretože 3 záznamy v personálnej karte automaticky znamenajú  skončenie pracovného pomeru a našim cieľom nie je zbavovať sa ľudí, ale naviesť ich na prevzatie zodpovednosti za seba,  dohodli sme sa s nimi, ze platnosť žltej karty je limitovaná na jeden rok.

Reakcie po zavedení  systému boli rozpačité. V prvej chvíli sa každý pousmial ale úsmev zmrazol v okamihu keď si človek uvedomil možné následky.

V tejto chvíli vám žiaľ nemôžem povedať prínosy, pretože implementácia beží iba krátky čas. Ja však verím, že úsmev sa nám všetkým vráti keď zistíme, že nikto z našich kolegov nebol poranený alebo si nepoškodil zdravie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?