Žlté a červené karty za nedodržiavanie pravidiel bezpečnosti pri práci

Autor: Silvia Kacerikova | 15.4.2015 o 23:12 | (upravené 16.4.2015 o 7:57) Karma článku: 2,10 | Prečítané:  724x

Pracujem v spoločnosti, kde na prvom mieste je bezpečnosť pri práci a ochrana zdravia všetkých zamestnancov. Smrteľný pracovný úraz považujem za fatálnu chybu celého manažmentu. Ľudia stále zostávajú ľahostajní voči svojmu zdraviu a okrem seba hazardujú aj so zdravým svojich kolegov. Kvôli uzákonenému "Moral harassment" je ťažké sankcionovať ľudi prémiami alebo napomenutím. Napadlo ma preto pridelovať žlté a červené karty za nedodržiavanie pravidiel, ako na futballe. 3 žlté = 1 červená, čo znamená pohovor na personálnom oddelení a záznam do personálnej karty.  

Pracujem v spoločnosti, kde na prvom mieste je bezpečnosť pri práci a ochrana zdravia všetkých zamestnancov. S touto filozofiou sa absolútne stotožňujem.  Načo  nám budú všetky zarobené peniaze, keď si zničíme zdravie ale budeme mŕtvi?  Smrteľný pracovný úraz považujem za fatálnu chybu celého manažmentu.  Jediná relevantná akcia  v takomto prípade je podľa mňa výmena  celého manažmentu.

Naša spoločnosť  už preinvestovala veľa  peňazí do neustáleho vylepšovania pracovného prostredia. Ľudia sú dookola vzdelávaní a preškolovaní o bezpečnostných smerniciach. Manažéri majú pre tento účel vyhradený čas, kedy pozorujú nebezpečné situácie, riziká a ľudí upozorňujú na nebezpečné správanie sa.

Ježia sa mi všetky vlasy , keď po týchto všetkých opakujúcich sa akciách ešte stále vidím ľudí ktorí sú absolútne ľahostajní voči svojmu zdraviu a hazardujú sami so sebou:  v hlučnom prostredí nepoužívajú ochranu uší, v prašnom prostredí  nemajú  masku na ústa a nos,  veľké drevenné kmene pília bez ochranných rukavíc a okuliarov, atď.

Keď sa ich spýtam, prečo sa neochránili  pracovnými prostiedkami ochrany zdravia, tak väčšinou ich odpoveď znie: „Lebo som ich nedostal od šéfa”.  Odhliadnuc od toto, ze toto tvrdenie nie je pravdivé (všetci zamestnanci pri nástupe do práce absolvujú úvodné školenie a sú vybavení potrebnými ochrannými prostriedkami),  je pre mňa absolútne nepochopiteľné, ako možu byť ľudia takto nezodpovední voči sebe, svojim rodinám a v neposlednom rade aj voči svojim kolegom.

Situácia je jednoduchšia v krajinách, kde nedoržiavanie definovaných  pravidiel možete sankcionovať pohyblivou zložkou mzdy alebo disciplinárnym konaním. Zložitejšie je to v krajinách, ktoré majú uzákonený  „Moral harassment”.  V tomto prípade musíte byť veľmi opatrní,  ako a za čo napomeniete zamestnanca. Všetky požiadavky  na zamestnanca musíte mať perfektne vydokladované  v písomnej forme a musíte preukázať, že zamestnanec bol preškolený a všetkému porozumel. V opačnom prípade môžete mať opletačky s inšpekciou práce za šikanu.

Pretože rozprávania a diskusií na tému ochrany zdravia pri práci bolo už  dosť a požadované výsledky sa stále neprejavovali, bolo treba nájsť sposôb, ako donútiť zamestnancov, aby prebrali zodpovednosť za svoje zdravie a zdravie svojich kolegov. Výzvou  bolo urobiť to tak, aby ste neriskovali možné problémy s  „Moral harassment”. 

Za nedodržiavanie pracovných pravidiel som navrhla rozdávať žlté a červené  karty,  ako na futbalovom zápase.

Uvedomila som si, ze medzi fabrikou a futbalom je niekoľko spoločných východiskových bodov:  veľa ľudí v jednom priestore, jasne definované pravidlá, stanovený cieľ, rýchly a dynamický pohyb,  atď. Keď sú zhodné východiskové body, prečo neaplikovať rovnaké kontrolné a riadiace mechanizmy ?

Dohodla som sa s svojimi kolegami, ze vždy keď pôjdu do fabriky budú mať so sebou žlté karty. Keď spozorujú  nebezpečné správanie sa, človeka  upozornia  a udelia mu žltú kartu. Dôležitým momentom je, že na žltej karte musia byť  uvedené dôvody nebezpečného správania sa, čo nám pomôže identifikovať adresné nápravné opatrenia.

3 žlté karty = 1 červená, čo znamená pohovor na personálnom oddelení  a záznam do personálnej karty.

Pretože 3 záznamy v personálnej karte automaticky znamenajú  skončenie pracovného pomeru a našim cieľom nie je zbavovať sa ľudí, ale naviesť ich na prevzatie zodpovednosti za seba,  dohodli sme sa s nimi, ze platnosť žltej karty je limitovaná na jeden rok.

Reakcie po zavedení  systému boli rozpačité. V prvej chvíli sa každý pousmial ale úsmev zmrazol v okamihu keď si človek uvedomil možné následky.

V tejto chvíli vám žiaľ nemôžem povedať prínosy, pretože implementácia beží iba krátky čas. Ja však verím, že úsmev sa nám všetkým vráti keď zistíme, že nikto z našich kolegov nebol poranený alebo si nepoškodil zdravie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?