Ako si žijú Slovenky po 40tke

Autor: Silvia Kacerikova | 8.5.2015 o 12:08 | (upravené 8.5.2015 o 12:18) Karma článku: 11,12 | Prečítané:  3851x

... napísané na motívy môjho predchádzajúceho príspevku Ako si žijú Francúzky po 40tke. Sme  generácia žien, ktorá sa v čase dospievania popasovala so zmenami, ktoré priniesla  Nežná revolúcia. Ako vyzeráme a žijeme záleží od nás.

Sme  generácia žien, ktorá je jedinečná tým, že v čase  dospievania sme sa popasovali so všetkými zmenami, ktoré so sebou priniesla  Nežná revolúcia. Jeden spoločenský systém vystriedal iný a náš život sa zmenil od základov.
Mali sme vtedy 15 a viac rokov. To je vek ženy, kedy potrebuje mať pri sebe ochrancu a poradcu, ktorý jej podá pomocnú ruku vždy, keď je treba. Väčšinou túto úlohu plnia matky. Nežná revolúcia priniesla so sebou veľa zmien vo všetkých stránkach života. Zrazu nebolo o koho sa oprieť, pretože všetko bolo nové aj pre naše mamy. Na druhej strane  to bolo obdobie nových príležitostí a možností. V závislosti od mnohých faktorov niektoré sme túto dobu uvítali  a využili, pre iné  to bola zložitá situácia. Myslím si, že to, že sme rôzne,  súvisí čiastočne aj s týmto obdobím.
Od Nežnej revolúcie už uplynulo viac ako 25 rokov. Sme dospelé ženy a svoj život držíme pevne v rukách. To, ako vyzeráme a ako žijeme, záleží len od nás.

Všeobecne sa o nás vie, že my Slovenky sme veľmi pracovité ženy. V oblasti, pre ktorú sa rozhodneme, dosahujeme skvelé výsledky. Je to jedno, či robíme super kariéru, alebo sme ženou v domácnosti. Záleží nám na tom, aby sme odviedli perfektnú prácu.
Všimla som si, že vo väčšine prípadov je to tak, že Slovenky ktoré si našli uplatnenie v práci, majú maximálne  2 deti. Naopak, ženy ktorých zmyslom života nie je práca,  majú 3 a viacej detí. Tieto ženy sa ešte aj teraz tešia z aspoň jedného malého dieťaťa.

Sme  veľmi podnikavé a dokážeme sa obracať. Kvôli ekonomickej situácii, v mnohých rodinách, čiastka ktorou ženy prispievajú do rodinného rozpočtu, je zaujímavá a mohla by chýbať.  Mnohé slovenské ženy  majú  svoje  podnikateľské aktivity.

Sme veľmi obetavé.  Rodina je na prvom mieste. Nedokážeme povedať nie.

Ani si neuvedomujeme, ale všetko toto robíme na  úkor svojho voľného času. Času ktorý sme mohli venovať sebe. Po práci varíme a upratujeme. Medzitým robíme taxikárky pre naše deti. Veľakrát to až preháňame. Stačilo by trochu ubrať, nechať rodinu voľne dýchať. Rodina by si to ani nevšimla a my by sme mali priestor pre seba.

Máme zopár ozajstných priateliek. Pretože nemáme nadbytok voľného času, stretávame sa s nimi iba zriedka. Toto však vôbec nevadí. Ozajstné priateľky sú ako hviezdy. Ak keď ich stále nevidíme, vieme že sú.

Žijeme pre deti.
Ako keby všetko stratené za predchádzajúceho režimu, by sme chceli dobehnúť práve na svojich deťoch. Niektoré Slovenky natlačili deti do škôlky a školy okamžite, ako to bolo možné. Hneď ich nasadili  na angličtinu a čo najviac krúžkov. Toto obdobie však už ustálo. Deti odrástli, prejavil sa u nich talent a  vybrali si aktivity o ktoré majú záujem. Hektická situácia opadla.

Nedávno som čítala príspevok „Tolerantná výchova ničí deťom hodnoty. Sú nezvládnuteľné, zlé a nič si nevážia”.  Dovolila by som si mať niekoľko komentárov k tomuto príspevku.  Pretože obaja s manželom sme stále pracovne veľmi vyťažení, nemali sme inú možnosť, ako vychovávať naše deti ako rovnocenných partnerov. Rešpektovali sme ich potreby a názory. Poskytli sme im veľký priestor na sebarealizáciu. Výsledok  je taký, že naše deti patria medzi najlepších žiakov v škole v zahraničí a moji kolegovia ich dávajú za príklad iným rodičom v zahraničí. Podľa mňa to, čo deti potrebujú, je VZOR . A ten pre nich predstavujú rodičia. Nebojovali sme ani proti toľko zatracovanému internetu. Je to nekonečná  databanka informácií a keď má dieťa záujem o nové veci, nevidím lepší a lacnejší spôsob ako sa k nim dostať.

Čo sa týka fyzickej stránky Sloveniek,  hrdo sa môžeme pochváliť, že patríme k najkrajším ženám. Vzrastom sme vyššie a robustnejšie. Máme predispozície po 40tke, naberať objem. Ako vzorku populácie si stačí predstaviť naše herečky. Teraz si spomínam na dve,  ktorá sú prirodzene štíhle. Na ostatných herečkách je okamžite spoznať , keď sa  pozabudnú so stravou a s pohybovou aktivitou.

Moletnejšie ženy sa snažia zakryť svoje nedostatky rafinovaným oblečením. Keď už je naozaj zle, tak ako ručnú brzdu na prekypujúce objemy použijú  elastickú sťahovaciu  bielizeň. Celé zle!  Stačí tak málo: zmeniť životosprávu, začať sa hýbať a rozmery máme okamžite pod kontrolou. 

Medzi Slovenkami sú rozšírené diéty. Pred niekoľkými rokmi som sa tiež k nejakým dostala. Mala som šťastie, že som bola lenivá tie diéty čo i len študovať, nie to ich ešte dodržiavať. Pamätám si, ako som si kúpila dve knihy o 90-dňovej rozlišovacej diéte a vyhlasovala som: ” keď neschudnem teraz, tak umrem tlstá”. Vtedy som neschudla! A  teraz už viem, že tlstá nezomriem!  Pred pár rokmi som zmenila životný štýl a začala som sa hýbať. Ani som sa nenazdala a nadbytočné kilogramy boli fuč.

Sme výborné kuchárky. Originálna slovenská kuchyňa má niekoľko špecifických a výborných jedál. Žiaľ musíme si priznať, že niektoré z nich nie sú práve  najzdravšie a nemali by sme ich jesť každý deň.  Bryndzové halušky chutili všetkým mojim zahraničným známym.  Na Plnený čokoládový špic povedali, že chutí lepšie ako Sacher torta. Tradičné jedlá ako biele rožky, vyprážaný syr s tatárskou omáčkou, údeniny  a iné, by som zakázala okamžite.

Slovenky varia veľa a často. Pretože sú vynaliezavé a radi experimentujú, veľa nových a zdravších receptov odpozorovali na internete. Krokom vpred by bolo, keby sme prípravu 1 alebo 2 varených večerí za týždeň vymenili za pohybovú aktivitu. Rodina by si to ani nevšimla a naši muži by to ocenili! Ďalším krokom v zdravšom stravovaní bude, keď začneme viacej konzumovať a piť to, čo máme doma: divinu z lesov, ryby z riek a minerálne vody z prameňov.

Rozmýšľala som, či sa môžeme pochváliť nejakým špecifickým typom oblečenia. Žiaľ, nič typické som nenašla. Možno Vy máte nejaký zaujímavý typ. Podľa mňa väčšina Sloveniek sa oblieka pekne,  ale IBA komerčne. Po  revolúcii k nám prišlo veľa sietí obchodov s oblečením, topánkami, doplnkami všetkých cenových úrovní.
Ak sa Slovenka oblieka podľa toho čo je v obchodoch a na figurínach, zabezpečí jej to, že je trendy. Nájdu sa medzi nami aj odvážne ženy, ktoré  kúsky kombinujú podľa seba a dokonca nakupujú v Second hand.
Niekedy je to z finančných dôvodov, inokedy je to v kvôli unikátnym kúskom. Ak to farebne a štýlovo nepreženú, môže to byť fajn.

Slovenky majú v obľube značkový sortiment. Čím väčší a ligotavejší znak, tým lepšie. Prirodzene,  originál kúsky sú drahé a nie každá si ich môže dovoliť. Smutné je, že mnohé sa nebránia  siahnuť po fake-och. Je to rozoznateľné  už len kvôli tomu že drahé kúsky sa nosia ináč ako fake. Prečo radšej Slovenky nepoužijú vlastnú fantáziu a kreatívne si niečo zaujímavé nevytvoria?  Presne, ako sa to má robiť, mi predviedla moja francúzska kamarátka. V Starej Bystrici (Slovenský orloj) si kúpila malé drôtikované srdiečko za 5 eur. Zavesila si ho na retiazku, nosí ho ako náhrdelník a každý jej obdivuje ten klenot.

Určite uznáte, že napísať takýto príspevok chcelo istú dávku odvahy.  Trúfla som si predložiť Vám môj názor, pretože som písala na základe mojich skúseností. Možno pre niektoré ženy moje slová pôsobili negatívne. Mojim zámerom nebolo nikoho  kritizovať ani sa nikoho dotknúť. Ak sa nájde čo i len jedna, ktorá na základe prečítaného začne  premýšľať o svojom živote, mal tento článok zmysel. Nezabúdajte, stále platí: „stále sa dá vylepšovať ”. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach mlčí

Najskôr musia dokončiť modernizáciu električkovej trate na Špitálskej ulici.


Už ste čítali?